Volkswagen Passat miljöbästa bil

För andra året i rad har Volkswagens gasversion av Passat, TSI Ecofuel, blivit utsedd till miljöbästa bil av föreningen Göna bilister. På andra plats kom en annan av företagets modeller, gasdrivna Touran TSI Ecofuel.

Volkswagen Passat TSI Ecofuel blev miljöbästa bil för andra året i rad (Foto: Volkswagen)

Tack vare att modellen är försedd med såväl turbo som kompressor släpper den endast ut cirka 20 gram koldioxid per kilometer vid körning på 100 % biogas. Bilen är försedd med dubbla bränsletankar, en för gas och en för bensin.

Passat är storsäljaren bland gasbilarna. Under maj månad 2010 registrerades totalt 592 gasdrivna personbilar i Sverige. Av dem var 422 eller 71% Passat Ecofuel. Det räcker till en fjärdeplats på listan över de mest sålda miljöbilarna efter Kia Ceed Eco, Volvo V50 Drive och etanolversionerna av Volvo V70. På Parissalongen i oktober kommer en ny, uppdaterad version av modellen att visas.

Idag finns över hundra publika tankställen för fordonsgas och antalet ökar successivt. I maj ökade försäljningen av biogas till fordon med 49 procent, jämfört med samma period förra året.

Miljöbästa bilar 2010
www.gasbilen.se

www.volkswagen.se

Läs fler artiklar om: Tjänstebil

Mer om:

Share
Tipsa en vän Tipsa en vän

Om författaren:

RSSKommentarer (1)

Lämna ett svar | Trackback

  1. Fredrik skriver:

    VW Passat är ju bra, men jag undrar när följande händer på personbilsfronten:

    1. fordonsgasen innehåller minst 90% biogas (som den gör i vissa städer), så man slipper vara så fossil även när man kör på gas

    2. även mindre bilar med gasdrift säljs igen (Fiats Punto och VW Golf har ju funnits tidigare)

    3. utbyggnad av gas-tankställen stimuleras

    4. de första hybriderna med biogas + laddningsbar el lanseras

    5. tri-fuel-bilarna gör entré. Kanske går de på biogas + el + skogsavfalls-etanol

    …då kan vi börja snacka om riktigt hållbara bilalternativ.

Kommentera




Om du vill att ditt foto skall visas med din kommentar, skaffa en Gravatar.